July 13, 2009

No Comment
Its expensive to use so much food for a little cup of juice. i had to take a break because it was getting too expensive and wasteful. i should find recipes to use the pulp for.

My mom took me to an orchard around our town that sells GIANT bags of “checked” apples and pears, which is pretty much fruit that is not good enough to be sold for full price. it was about 2$ for a huge bag of apples and pears. they have dents in them or some bad spots. but for the most part, they're great and super cheap. they make for a good base. then you can add one or two of the more expensive things from the grocery store.


Post a Comment

Toggle Footer